About the Art of Applied Letters. The Letters to Offices and Documents in the Textbooks for Teaching of Correspondence in 19th Century

Alicja Kulecka

Abstract


These ponderings result from the analysis of textbooks for teaching the art of correspondence between 1835–1914. They show different models of correspondence and documents such as letters of request, complaint, appeal, and agreements, trades contracts, contracts of services, testaments and others. Designed for all societal classes, the textbooks served to popularize the tenets of law. They propagated the models of shorts and matter-of-fact letters, as well as documents including very well described obligations.


Keywords


letter; office correspondence; document; letter sheet; textbooks for teaching correspondence; popular literature; testament; agreement; contract; popularization of law

Full Text:

PDF (Język Polski)

References


Cinciała A., Podręcznik prawniczy. Książka dla ludu, zawierająca przykłady próśb, podań i skarg w sprawach niespornych i karnych dalej wzory dokumentów prawnych: świadectw, rewersów, kwitów, poświadczeń, deklaracyj testamentów, pełnomocnictw, kontraktów, zapisów dłużnych, ugód, cesyj itp., z odpowiedniemi objaśnieniami, Cieszyn 1883.

Chociszewski J., Listownik. Książka podręczna zawierająca naukę pisania listów i wzory najużywańszych listów zachodzących w życiu mianowicie powinszowań, listów pocieszających, upominających, polecających, z radą w sprawach towarzystw, kupieckich, tudzież wzory do kwitów, rewersów, kontraktów, testamentów, rachunków, wraz z krótką nauką o prowadzeniu książek handlowych i o wekslach, oraz najdawniejsze przepisy pocztowe. W dodatku listy sławnych mężów naszego narodu, a mianowicie Sobieskiego, Kościuszki, Poniatowskiego, Krasickiego, Zana, Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Szajnochy, Libelta, Kraszewskiego, Odyńca itd., Poznań 1876.

Kościński K., Gmina wiejska i jej przełożony (sołtys), ich prawa i obowiązki, Poznań 1909.

Kościński K., Listownik dla ludu polskiego, Grudziądz 1909.

Kościński K., Listownik dla rzemieślników, włościan i robotników z wzorami polskiemi i niemieckiemi z dodatkiem polsko-niemieckiego i niemiecko-polskiego słowniczka wyrazów najczęściej w przemyśle i gospodarstwie zachodzących, Grudziądz 1909.

Kościński K., Listownik praktyczny dla rolników, kupców, przemysłowców, ich pomocników i robotników, Pelplin 1909.

Kościński K., Nowe ustawy o jednorazowym podatku na zbrojenia i podatku od posiadania z dnia 3 lipca 1913 r. w języku niemieckim i tłomaczeniu polskim, tudzież z objaśnieniami do reklamacyi i wniosków, Poznań 1914.

Kościński K., O prawnem zapewnieniu posiadania i hipotece w dawanej Polsce a księgach hipotecznych w Prusiech, Poznań 1911.

Kościński K., Prawa narodowe Polaków w państwie pruskiem. Podręcznik dla ludu polskiego, Poznań 1906.

Kościński K., Prawo podatkowe w Prusiech. Podręcznik dla ludu polskiego z wzorami reklamacyi. Podanemi w polskiem i niemieckiem języku, Poznań 1908.

Kościński K., Prawo policyjne w Prusiech. Podręcznik dla ludu polskiego z wzorami podań w niemieckiem i polskiem języku, Poznań 1907.

Kościński K., Prawo procesowe cywilne w Prusiech: podręcznik dla ludu polskiego z nauką o sądach polubownych, zwyczajach, procederowym i kupieckim i wzorami podań w niemieckiem i polskiem języku, Grudziądz 1907.

Kościński K., Poradnik prawny. Najgłówniejsze wiadomości prawno-polityczne (o ustroju państwowym, prawach narodowych Polaków, policyi, imionach i nazwiskach wobec prawa i urzędu stanu cywilnego), które każdy Polak znać powinien, Poznań 1908.

Listownik: 267 wzorów na listy wszelkiego rodzaju i w każdej potrzebie życia, jako też wzory kontraktów, świadectw, rachunków, kwitów, testamentów itd., Mikołów–Częstochowa 1912.

Mały adwokat domowy zawierający najważniejsze wiadomości o nowej organizacji sądownictwa a mianowicie o sądach rozjemczych i ławniczych, o prowadzeniu procesów, o konkursie majątkowym, o ustawie opiekuńczej, o stowarzyszeniach, o wyborach do reprezentacji kościelnych, o urzędach stanu cywilnego, tudzież najważniejsze przepisy hipoteczne, wekslowe, pocztowe, z ustawy polowej i leśnej i różne inne pożyteczne wskazówki z zakresu ustawodawstwa krajowego, z dołączeniem wzorów do skarg i podań urzędowych po polsku i po niemiecku, podług najlepszych źródeł opracował J.Chociszewski, Poznań 1880.

Miłkowski S., Listownik albo wzory rozmaitych listów nadarzających się w życiu prywatnym oraz korespondencji handlowej i formularze wekslów, jak niemniej wszelkie wzory próśb, kontraktów, aktów sądowych, umów, deklaracyi, poręczeń, świadectw i kwitów, Złoczów 1914.

Nowe prawo o stowarzyszeniach i zebraniach z dnia 19-go kwietnia 1908 r. jako też przepisy wykonawcze, mianowicie pruskie z dnia 8-go maja 1908 roku w niemieckiem i polskiem języku z objaśnieniami i wzorami podań do władz (zgłoszeń, zażaleń itp.), oprac. K. Kosiński, Poznań 1908.

Nowy sekretarz powszechny, czyli książka podręczna dla osób każdego stanu zawierająca wybór wzorcowych listów we wszelkich stosunkach i okolicznościach potocznego życia wybranych z dzieł najnowszych autorów, wraz z uwagami o listach, tudzież o sposobie pisania samemu w różnych materiach. Wzory przedstawień do władz rządowych, wekslów, obligów, kontraktów, cessyi, testamentów, rozmaitych zapisów, zaświadczeń, wszelkich aktów urzędowych itp. z dołączeniem krótkich objaśnień nad temiż, przez M. Korzeniowskiego. Nowa edycja, przejrzana, dopełniona i powiększona listami z powinszowaniem dzieci do rodziców i krewnych po francusku i po polsku, przez X. Osińskiego, Wrocław 1843, toż Berlin 1858.

Podręcznik w sprawach wyborczych z uwzględnieniem określonych przepisów wydanych dla Prus i Rzeszy Niemieckiej jako też z przytoczeniem formularzy do wniosków i zażaleń z polecenia Komitetu Prowicyonalnego na W. Ks. Poznańskie, oprac. K. Kosiński, Poznań 1910.

Sekretarz doskonały, książka podręczna zwierająca wybór wzorowych listów we wszelkich stosunkach i okolicznościach potocznego życia, wybranych z dzieł Krasickiego, Kottschuli, Królikowskiego, Rumpfa, i wielu innych, wzory listów kupieckich, krótkie objaśnienia i wzory wekslów, obligów, itp. Wzory przedstawień do władz, wzory kontraktów, testamentów, rozmaitych zapisów, zaświadczeń i innych aktów urzędowych, zebrał i wyd. M. Korzeniowski, Wrocław–Warszawa 1835.

Słowacki E., Prawidła wymowy i poezyi wyjęte z dzieł Euzebiusza Słowackiego, wyd. 4, Wilno 1847.

Wzorowy sekretarz obejmujący przeszło 300 sposobów pisania listów, w różnych okolicznościach potocznego życia; w sprawach familijnych, poufałych i handlowych, wzorów na kwity, kontrakta, weksle i umowy prawne; listów dziękczynnych, proszących i zawiadamiających; próśb i podań urzędowych; listów z życzeniami, z powinszowaniem, prześlubnych itp., ze wstępem Władysława Sabowskiego zawierających ogólne prawidła dla piszących listy oraz z dodatkiem wzorów listów polskich z najlepszych autorów zebranych, wyd. 1, Lwów 1884.

Z pamiętnika dra Andrzeja Cinciały, wyd. J.S. Bystroń, Cieszyn 1900.

Błażewicz E., Podręczniki pisania listów w Polsce XIX wieku jako źródło historyczne, „Studia Źródłoznawcze” 1981, 26.

Burkot S., Sabowski Władysław (1837–1888), w: Polski słownik biograficzny, t. 34, red. H. Markiewicz, Wrocław–Warszawa–Kraków 1992–1993.

Dereżyński M., Józef Chociszewski w Inowrocławiu, Inowrocław 1925.

Konarski K., Podstawowe zasady archiwistyki, „Archeion” 1951, 19/20.

Kostecki J., Rowicka M., Granica wolności słowa w zaborze rosyjskim w latach 1865–1904. Wykaz publikacji polskojęzycznych zakwestionowanych oraz dopuszczonych do obiegu przez carską cenzurę zagraniczną, t. 1, 1865–1889, Warszawa 2006.

Kulecka A., Patriotyzm, poświęcenie, jedność. Społeczeństwo 1863 roku w dokumentach powstania, Warszawa 2021.

Miaskowski A., Śp. Konstanty Kościński, „Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk Poznańskiego” 1917, 44.

Molik W., Inteligencja polska w Poznańskiem w XIX i początkach XX wieku, Poznań 2009.

Osmólska-Piskorska B., Kościński Konstanty (1858–1914), w: Polski słownik biograficzny, t. 14, red. E. Rostworowski, Wrocław–Warszawa–Kraków 1968–1969.

Pater M., Miarka Karol (1856–1919), w: Polski słownik biograficzny, t. 20, red. E. Rostworowski, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1975.

Polskie dziewiętnastowieczne pamiętniki i listy z Ziem Zabranych – rola i miejsce w badaniach historycznych, red. W. Caban, L. Michalska-Bracha, Warszawa 2017.

Radtke I., Akta spraw w systemie kancelarii pruskiej, „Archeion” 1984, 78.

Skwarczyńska S., Teoria listu, Lwów 1937.

Sobkowiak W., Chociszewski Józef Roman (1837–1914), w: Polski słownik biograficzny, t. 3, red. W. Konopczyński, Kraków 1937.

Sobkowiak W., Józef Chociszewski (1837–1914), Gniezno 1937.

Sztuka pisania listów. O liście polskim w wieku XIX, red. J. Sztachelska, E. Dąbrowicz, Białystok 2000.

Wąsowicz M., Historia ustroju państw Zachodu. Zarys wykładu, wyd. 3, Warszawa 2011.




DOI: http://dx.doi.org/10.17951/rh.2023.55.455-482
Date of publication: 2023-07-20 09:56:49
Date of submission: 2022-12-13 20:41:43


Statistics


Total abstract view - 454
Downloads (from 2020-06-17) - PDF (Język Polski) - 210

Indicators



Refbacks

  • There are currently no refbacks.


Copyright (c) 2023 Alicja Kulecka

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.